Overslaan en naar de inhoud gaan
Home

Waar ben je naar opzoek?

    Startdatum: vol
    249.26.02
    1 accreditatie
    € 595,00
    Data
    Dinsdag 22 september 2026 van 09:30 tot 16:30
    Dinsdag 06 oktober 2026 van 09:00 tot 12:00
    Dinsdag 27 oktober 2026 van 09:00 tot 12:00
    cursus van een hele dag en twee halve dagen online
    Accreditaties
    LV POH-GGZ herregistratie Toegekend 12 punten
    Goed om te weten
    Wij zijn CEDEO / CRKBO erkend
    Startdatum:
    249.27.01
    1 accreditatie
    € 595,00
    Data
    Dinsdag 02 maart 2027 van 09:30 tot 16:30
    Dinsdag 16 maart 2027 van 09:00 tot 12:00
    Dinsdag 30 maart 2027 van 09:00 tot 12:00
    cursus van een hele dag en twee halve dagen online
    Accreditaties
    LV POH-GGZ herregistratie Toegekend 12 punten
    Goed om te weten
    Wij zijn CEDEO / CRKBO erkend

    Is de cursus vol, reeds gestart of komt de geplande datum niet uit? Zet jezelf op de Interesselijst

    cursuscode: 249

    Over de cursus  

    In deze cursus leer je het KOP-model toe te passen om samen met de cliënt snel een helder en werkbaar beeld van de klachten te krijgen. Het model helpt cliënten grip te krijgen op hun klachten, inzicht te krijgen in de oorzaken en te ontdekken hoe ze ermee omgaan. De cursus sluit aan bij het protocol Kortdurende psychologische interventies, waarmee overheid en financiers inzicht krijgen in het behandelproces en de resultaten. 

    Inhoud 

    In de cursus behandelen de docenten het KOP-model, het KOP-schema en het routeplan volgens het protocol Kortdurende psychologische interventies. 

    Het KOP-model is gebaseerd op het creëren van een begrijpelijk casusconcept (K = O x P) voor hun klachten. De klachten van cliënten komen namelijk niet uit de lucht vallen; ze ontstaan door een combinatie van omstandigheden (O) en patronen of copingstijl (P). Met het casusconcept krijgen cliënten inzicht in de oorzaken van hun klachten en leren ze er stap voor stap beter mee om te gaan. Het model biedt structuur, bevordert gedeeld begrip en ondersteunt gezamenlijke besluitvorming, zodat cliënten meer overzicht en grip krijgen op hun klachten. 

    Het KOP-schema is een praktisch hulpmiddel dat voortkomt uit het KOP-model. Tijdens de cursus leer je hoe cliënten, samen met jou als behandelaar, het schema invullen, uitwerken en toepassen via shared understanding en shared decision making. 

    Het routeplan is het protocol voor het gebruik van het KOP-model en -schema in de behandeling. Je leert hoe je systematisch te werk gaat met de cliënt in vijf stappen en de docenten begeleiden je door alle fases zodat je het protocol in de praktijk kunt toepassen. 

    Je past na afloop het KOP-model en –schema direct toe op de praktijk, dat komt terug in de volgende onderdelen: 

    • Algemene introductie en positiebepaling 
    • (blended) behandelen met e-health 
    • Differentiaaldiagnostiek en metingen 
    • 1e fase behandeling; (beschrijvende) diagnostiek, formuleren van hypotheses en behandelplan 
    • 2e fase behandeling: uitvoeren behandelplan, tussentijdse metingen en evaluatietechnieken (social learning, metaforen, gedragsexperimenten, registratieopdrachten; cognitieve en interactionele strategieën) 
    • 3e fase behandeling: afsluiten en terugvalpreventie 

    Doelstelling

    Inhoud

    Introductie van het KOP-model, het KOP-schema en het routeplan volgens het protocol Kortdurende psychologische interventies.
    Het KOP-model helpt cliënten inzicht te krijgen in hun klachten door te kijken naar Omstandigheden (O) x Patronen/copingstijl (P).
    Het KOP-schema is een praktisch hulpmiddel om casusconcepten samen met cliënten uit te werken en toe te passen.
    Het routeplan biedt een stapsgewijze aanpak voor het gebruik van het KOP-model en -schema in de behandeling.
    Toepassing van het KOP-model en -schema in de praktijk.

    Doelstelling

    Je bent vertrouwd met het protocol Kortdurende psychologische interventies.
    Je kunt het protocol in de eigen behandelpraktijk toepassen.
    Je hebt kennis van mogelijkheden voor kortdurende (blended) behandeling met e-health.

    Doelgroep 

    De cursus is geschikt als je als eerstelijnspsycholoog, GZ-psycholoog, psychotherapeut, huisarts, POH-GGZ, psychiater of sociaal psychiatrisch verpleegkundige werkzaam bent. 

    Literatuur 

    Zelf aan te schaffen: 

    Rijnders, Cox & Starmans (2018). Psychische klachten in de huisartsenpraktijk: werken met het KOP-model. Boom. 

    Accreditaties

    Deel deze cursus