Overslaan en naar de inhoud gaan
Home

Waar ben je naar opzoek?

    Startdatum:
    1472.26.01
    0 accreditaties
    € 810,00
    Data
    Maandag 05 oktober 2026 van 09:00 tot 17:00
    Dinsdag 06 oktober 2026 van 09:00 tot 17:00
    Maandag 07 december 2026 van 09:00 tot 17:00
    driedaagse cursus
    Goed om te weten
    Wij zijn CEDEO / CRKBO erkend

    Is de cursus vol, reeds gestart of komt de geplande datum niet uit? Zet jezelf op de Interesselijst

    cursuscode: 1472

    Over de cursus

    Wil je verder kijken dan alleen traumaverwerking via exposure of EMDR? In deze cursus leer je hoe Interpersoonlijke Psychotherapie (IPT) bij PTSS zich richt op herstel van relaties, waarin schaamte en schuld vaak een grote rol spelen. Je ontwikkelt praktische vaardigheden via oefeningen, casuïstiek en supervisie. Na afloop kun je IPT toepassen in je eigen praktijk en werk je aan duurzaam herstel van zowel klachten als interpersoonlijk functioneren. 

    Inhoud

    In Nederland ligt de nadruk bij traumabehandeling vaak op blootstelling aan het oorspronkelijke trauma, zoals bij exposure en EMDR. Daarbij is minder aandacht voor de interpersoonlijke context en de gevolgen daarvan. Bij traumatisering binnen relaties spelen schaamte en schuldgevoelens vaak een grote rol, wat het vermogen om relaties aan te gaan en te behouden aantast. Interpersoonlijke Psychotherapie (IPT) bij PTSS richt zich juist op het herkennen en herstellen van dit vermogen, waarbij ook PTSS-symptomen verminderen. 

    IPT werd in de jaren zestig ontwikkeld door Gerald Klerman en Myrna Weissman. De effectiviteit van IPT bij depressie is ruim aangetoond, zowel in de acute fase als bij terugvalpreventie. Recent heeft John Markowitz het basisprotocol aangepast voor toepassing bij PTSS. In een vergelijkende studie met exposure-behandeling is de kracht van IPT aangetoond. 

    In deze cursus leer je IPT bij PTSS toe te passen. De volgende onderwerpen komen aan bod: de achtergronden van IPT, kennis van PTSS en (co-morbide) depressie vanuit een interpersoonlijk perspectief, en het verbinden van theoretische begrippen aan de klinische behandelpraktijk. Tijdens de cursus werk je een eigen casus uit waarin je de geleerde stof toepast. Supervisie in de eerste periode wordt sterk aangeraden.

    Doelstelling

    Inhoud

    Achtergrond en basisprotocol IPT
    PTSS en (comorbide) depressie vanuit een interpersoonlijk perspectief
    IPT in de klinische behandelpraktijk

    Doelstelling

    Je kent de achtergrond en het basisprotocol van IPT.
    Je kan PTSS en (co-morbide) depressie verklaren vanuit interpersoonlijk perspectief.
    Je kan IPT toepassen bij cliënten met PTSS in je eigen praktijk.

    Doelgroep  

    Werk je in de ggz en ben je bekend met psychotherapie bij PTSS? Dan is deze cursus geschikt voor jou.  

    Literatuur

    Zelf aan te schaffen:  

    Markowitz, J. C. (2021). Interpersoonlijke psychotherapie bij posttraumatische stressstoornis: Een nieuwe vorm van traumabehandeling. Bohn Stafleu van Loghum. 

    Accreditaties

    Het kan zijn dat deze cursus niet geaccrediteerd is. Is de cursus wel geaccrediteerd, dan vind je er hier meer informatie over.

    Deel deze cursus