Overslaan en naar de inhoud gaan
Home

Waar ben je naar opzoek?

    Startdatum:
    1459.26.01
    0 accreditaties
    € 900,00
    Data
    Woensdag 11 november 2026 van 09:30 tot 16:30
    Woensdag 18 november 2026 van 09:30 tot 16:30
    Woensdag 25 november 2026 van 09:30 tot 16:30
    driedaagse cursus plus twee e-learnings
    Goed om te weten
    Wij zijn CEDEO / CRKBO erkend

    Is de cursus vol, reeds gestart of komt de geplande datum niet uit? Zet jezelf op de Interesselijst

    cursuscode: 1459

    Over de cursus

    Welke technieken zet je als gedragswetenschapper in bij de begeleiding van ouders, leerkrachten en andere opvoedprofessionals? Hoe help je hen de ontwikkeling van een cliënt of leerling te bevorderen of een duurzame attitudeverandering te realiseren? Hoe breng je je boodschap goed over en hoe laat je iemand reflecteren op het eigen handelen, juist als dit onder druk staat? In deze verdiepingscursus leer je je begeleidings- en gespreksvaardigheden uitbreiden en maak je de vertaalslag naar jouw praktijk. 

    Inhoud

    In deze verdiepingscursus ontwikkel je je vaardigheden in het voeren van coachende en begeleidende gesprekken met ouders, leerkrachten en andere opvoedprofessionals. Je leert hoe je een coachende gespreksstijl effectief inzet en hoe je weerstand kunt herkennen, begrijpen en constructief bespreekbaar maakt. Daarbij oefen je verschillende vraagtechnieken om gedrag en interacties nauwkeurig in kaart te brengen, zonder te overtuigen, over te nemen, oplossingen aan te dragen of te adviseren, zodat de ander eigen oplossingen kan bedenken. 

    Je leert de structuur van een coachend gesprek toepassen en oefent dit in rollenspellen, inclusief situaties met een trainingsacteur. Ook krijg je handvatten om je standpunt helder over te brengen en aan te sturen op een evidence-based aanpak. Je leert je begeleiding af te stemmen op de onderliggende vraag: pedagogisch, didactisch of gericht op de kwaliteit van de professionele relatie. Hierbij oefen je met onbevooroordeeld luisteren, observeren en het geven van ruimte voor emotie, en leer je hoe je emoties bespreekbaar maakt of reguleert. 

    Daarnaast krijg je inzicht in je eigen ‘rode knoppen’ – welke persoonlijke reacties en valkuilen bij jou geraakt worden in gesprekken over complexe opvoedsituaties, conflicten of gevoelens van machteloosheid. Je reflecteert op welke verbale en non-verbale vaardigheden bij jou goed ontwikkeld zijn en welke aandacht vragen. Zo vergroot je je vermogen om planmatig, oplossingsgericht en veranderingsgericht te begeleiden. 

    De cursus combineert drie fysieke lesdagen, het oefenen met een video-opname van een begeleidingsgesprek en twee online modules van Mirella van Minderhout en collega’s. De eerste online module richt zich op begeleidings- en gesprekstechnieken, de tweede op het belang van professionele opvoedrelaties en hoe je hierop differentieert bij diverse begeleidingsvragen. In totaal nemen de online modules ongeveer zes uur in beslag. De toetsing bestaat uit een reflectie op je eigen video-opname, waarmee je inzicht krijgt in je sterke punten en ontwikkelpunten.

    Deze cursus is onderdeel van de opleiding tot Orthopedagoog-Generalist van RINO Amsterdam.

    Doelstelling

    Inhoud

    Coachingsvaardigheden
    Omgaan met weerstand of conflict
    Consulteren en werkbegeleiding geven

    Doelstelling

    Je kunt een coachende gespreksstijl toepassen.
    Je kunt weerstand herkennen, begrijpen en er constructief mee omgaan.
    Je kunt vragen stellen om gedrag en interacties helder te beschrijven, zonder te overtuigen, overnemen of adviseren, zodat de ander eigen oplossingen bedenkt.
    Je kunt verschillende begeleidingstechnieken bewust inzetten, afgestemd op pedagogische, didactische of relationele doelen van professionals.
    Je beschikt over verbale en non-verbale vaardigheden voor planmatige, oplossingsgerichte en veranderingsgerichte begeleiding.

    Doelgroep  

    Werk je als (ortho)pedagoog of (school)psycholoog en heb je eerder de cursus Effectief leerkrachtgedrag bewerkstelligen van docent Mirella van Minderhout afgerond? Dan is deze cursus geschikt voor jou. Wil je graag meedoen en heb je een vergelijkbare cursus van Mirella van Minderhout gevolgd? Neem contact op met one@rino.nl. We kijken samen naar de mogelijkheden. 

    Literatuur 

    Zelf aan te schaffen:  

    Meyer, H., Lindner-De Mul, A., Munters, A., Van Dijk, K., e.a. (2011). Groot coachingsmodellenboek: 50 modellen voor de ontwikkeling van lichaam en geest. VanDuuren Management. 

    Accreditaties

    Het kan zijn dat deze cursus niet geaccrediteerd is. Is de cursus wel geaccrediteerd, dan vind je er hier meer informatie over.

    Deel deze cursus