Startdatum:
1459.26.01
0 accreditaties
€ 900,00
Is de cursus vol, reeds gestart of komt de geplande datum niet uit? Zet jezelf op de Interesselijst
cursuscode: 1459Over de cursus
Welke technieken zet je als gedragswetenschapper in bij de begeleiding van ouders, leerkrachten en andere opvoedprofessionals? Hoe help je hen de ontwikkeling van een cliënt of leerling te bevorderen of een duurzame attitudeverandering te realiseren? Hoe breng je je boodschap goed over en hoe laat je iemand reflecteren op het eigen handelen, juist als dit onder druk staat? In deze verdiepingscursus leer je je begeleidings- en gespreksvaardigheden uitbreiden en maak je de vertaalslag naar jouw praktijk.
Inhoud
In deze verdiepingscursus ontwikkel je je vaardigheden in het voeren van coachende en begeleidende gesprekken met ouders, leerkrachten en andere opvoedprofessionals. Je leert hoe je een coachende gespreksstijl effectief inzet en hoe je weerstand kunt herkennen, begrijpen en constructief bespreekbaar maakt. Daarbij oefen je verschillende vraagtechnieken om gedrag en interacties nauwkeurig in kaart te brengen, zonder te overtuigen, over te nemen, oplossingen aan te dragen of te adviseren, zodat de ander eigen oplossingen kan bedenken.
Je leert de structuur van een coachend gesprek toepassen en oefent dit in rollenspellen, inclusief situaties met een trainingsacteur. Ook krijg je handvatten om je standpunt helder over te brengen en aan te sturen op een evidence-based aanpak. Je leert je begeleiding af te stemmen op de onderliggende vraag: pedagogisch, didactisch of gericht op de kwaliteit van de professionele relatie. Hierbij oefen je met onbevooroordeeld luisteren, observeren en het geven van ruimte voor emotie, en leer je hoe je emoties bespreekbaar maakt of reguleert.
Daarnaast krijg je inzicht in je eigen ‘rode knoppen’ – welke persoonlijke reacties en valkuilen bij jou geraakt worden in gesprekken over complexe opvoedsituaties, conflicten of gevoelens van machteloosheid. Je reflecteert op welke verbale en non-verbale vaardigheden bij jou goed ontwikkeld zijn en welke aandacht vragen. Zo vergroot je je vermogen om planmatig, oplossingsgericht en veranderingsgericht te begeleiden.
De cursus combineert drie fysieke lesdagen, het oefenen met een video-opname van een begeleidingsgesprek en twee online modules van Mirella van Minderhout en collega’s. De eerste online module richt zich op begeleidings- en gesprekstechnieken, de tweede op het belang van professionele opvoedrelaties en hoe je hierop differentieert bij diverse begeleidingsvragen. In totaal nemen de online modules ongeveer zes uur in beslag. De toetsing bestaat uit een reflectie op je eigen video-opname, waarmee je inzicht krijgt in je sterke punten en ontwikkelpunten.
Doelstelling
Inhoud
Doelstelling
Doelgroep
Werk je als (ortho)pedagoog of (school)psycholoog en heb je eerder de cursus Effectief leerkrachtgedrag bewerkstelligen van docent Mirella van Minderhout afgerond? Dan is deze cursus geschikt voor jou. Wil je graag meedoen en heb je een vergelijkbare cursus van Mirella van Minderhout gevolgd? Neem contact op met one@rino.nl. We kijken samen naar de mogelijkheden.
Literatuur
Zelf aan te schaffen:
Accreditaties
Het kan zijn dat deze cursus niet geaccrediteerd is. Is de cursus wel geaccrediteerd, dan vind je er hier meer informatie over.