In een samenleving waarin werelden, ervaringen en werkelijkheden voortdurend samenkomen, vraagt goede geestelijke gezondheidszorg om meer dan vakkennis alleen. Het vraagt om aandacht voor culturele diversiteit, sensitiviteit in de behandelkamer en de vaardigheid om echt aan te sluiten bij de leefwereld van cliënten. Daarom organiseert RINO amsterdam samen met TGZ (Transculturele Gezondheidszorg) op 4 juni – midden in de Week van de Mentale Gezondheid – een inspirerend en praktijkgericht congres over transcultureel behandelen in de ggz.
Het congres vindt plaats in De Vaillant, een cultuurhuis in het hart van de Schilderswijk in Den Haag. Met ruim 120 nationaliteiten is dit een van de meest internationale wijken van Nederland. Het is een plek waar geuren, talen en tradities elkaar dagelijks ontmoeten. De dynamiek van de omgeving vormt een toepasselijk decor voor een congres dat draait om verbinding, perspectiefwisseling en culturele rijkdom in de ggz.
Tijdens de lezingen en interactieve sessies delen verschillende experts hun kennis over onder andere transculturele communicatie, cultuursensitieve psychotherapie en de rol van spiritualiteit in de behandeling. Daarnaast bieden parallelsessies ruimte voor verdieping, praktijkvoorbeelden en reflectie.
Donderdag 4 juni 2026
De Vaillant, Den Haag
09.00 tot 17.00
-
Algemene informatie
Locatie
De locatie van het congres Verbonden Werelden is in de Schilderswijk in Den Haag, locatie Theater De Vaillant.
Theater De Vaillant
Hobbemastraat 120
2526 JS Den Haag
070-4452800OV
De Vaillant is goed bereikbaar met het ov. Vanaf Den Haag Centraal kun je tram 6 nemen. Stap uit bij halte Vaillantlaan. Deze is op 1 minuten loopafstand van het theater.Auto
Parkeren in de wijk is betaald.Accreditatie
Wordt aangevraagd bij:
- NVRG
- GZ-psycholoog NIP
- FGzPt
Tarieven
Deelnamekosten p.p. - Early bird - tot 1 maart: € 290,-
Deelnamekosten p.p. - Late registration - vanaf 1 maart: € 325,-
-
Programma
09.00 - 09.30
Ontvangst en registratie09.30 - 09.45
Opening – Latifa Kassimi & Kanwal Saeed09.45 - 10.30
Transculturele ontmoeting in de spreekkamer – Dr. Indra Boedjarath10.30 - 11.15
Werelden verbinden: Cultuursensitieve psychotherapie in de praktijk – Dr. Jeroen Knipscheer11.15 - 11.45
Koffiepauze11.45 - 12.30
Visueel en systemisch werken in transculturele zorg – Mehmet Yucel
12.30 - 13.00
Casus | Van bezetenheid naar diagnose – en terug naar de mens13.00 - 14.00
Lunchpauze
Parallelsessies – 14.00 tot 15.15
Van verschil naar verbinding – Dr. Indra Boedjarath
Evidence-based cultuursensitieve interventies – Dr. Jeroen Knipscheer
Taal voor het ongezegde – Nel Jesserun & Roxane Warring
De Yucelmethode in transculturele ggz – Mehmet Yucel
15.15 - 15.45
Koffiepauze15.45 - 16.00
Plenaire terugkoppeling parallelsessies
16.00 - 16.45
Paneldiscussie – Dr. Indra Boedjarath, Dr. Jeroen Knipscheer, Roxane Warring, Nel Jesserun & Mehmet Yucel
16.45 - 17.00
Slotwoord – Latifa Kassimi & Kanwal Saeed
-
Dagvoorzitters
Kanwal Saeed is GZ-psycholoog, moeder en verbindende kracht tussen verschillende werelden. Als oudste en enige dochter in een Pakistaans gezin in Rotterdam leerde zij al vroeg schakelen tussen culturen. Wat begon als noodzaak, ontwikkelde zich tot een stevig fundament in haar werk: geen keuze tussen werelden, maar een eigen balans die beide omvat. Ze heeft de opleiding psychologie afgerond aan de Universiteit Utrecht en behaalde haar diploma voor de GZ-opleiding en EMDR bij RINO Groep.Kanwal is meertalig opgevoed en spreekt vloeiend Nederlands, Urdu en Engels. Voor haar zijn talen meer dan woorden: ze vormen toegang tot vertrouwen, nuance en veiligheid in de behandelkamer. Haar behandeling is afgestemd op de persoon die tegenover haar zit. Haar aanpak is bewust eclectisch en afgestemd op de persoon tegenover haar. Ze werkt open en nieuwsgierig, met de cliënt altijd centraal. In 2016 richtte zij samen met Latifa Kassimi TranscultureleGezondheidsZorg (TGZ) op. Vanuit die visie ontstond ook MultiCultiMinds (MCM), waarmee zij zich inzet om transculturele behandeling als standaard binnen de hulpverlening te positioneren.
Latifa Kassimi is psycholoog, intercultureel systeem- en relatietherapeut, EMDR-therapeut en een toonaangevende deskundige op het gebied van cultuursensitieve en transculturele ggz. Haar loopbaan begon bij Altrecht/NOAGG, waar zij al vroeg inzag dat psychische klachten onlosmakelijk verbonden zijn met systemen, relaties en culturele context. Dit is de basis voor haar specialisatie.Latifa staat bekend om haar vermogen om taboe-onderwerpen op een veilige en natuurlijke manier bespreekbaar te maken. Een collega zei eens: “Latifa komt binnen en het is alsof ze zegt: ‘Laten we even kletsen,’ en voor je het weet ligt werkelijk alles op tafel.” Samen met Kanwal Saeed is ze praktijkhouder van TranscultureleGezondheidszorg (TGZ) en MCM (MultiCultiMinds). Kennis delen en zorg inclusiever maken vormen de kern van haar missie, die zij ook vormgeeft via retreats en maatschappelijke inzet in Marrakech. Dankzij haar meertaligheid sluit ze goed aan bij cliënten. Niet alleen op taalniveau, ook qua referentiekader.
-
Sprekers
Dr. Indra Boedjarath is GZ-psycholoog en psychotherapeut, gespecialiseerd in interculturele hulpverlening. Zij heeft een eigen praktijk en beschikt over ruime ervaring als spreker en trainer op het gebied van diversiteit en cultuur in de zorg. Daarnaast was zij voormalig directeur van het landelijk kenniscentrum voor interculturele zorg. Dr. Boedjarath promoveerde op het thema suïcide en cultuur
Dr. Jeroen Knipscheer is universitair docent aan de Afdeling Klinische Psychologie van de Universiteit Utrecht en senior onderzoeker/coördinator van de Research Track Trauma & Diversiteit bij Stichting Centrum ’45, onderdeel van Arq Psychotrauma Expert Groep. Daarnaast werkt hij als psychotherapeut en is hij plaatsvervangend hoofdopleider BIG-opleiding tot Psychotherapeut bij RINO amsterdam.
Roxane Warring is transcultureel systeemtherapeut, psycholoog en adviseur Leren en Ontwikkelen bij FamilySupporters. Daarnaast werkt zij als NVRG erkend opleider, consultant en co-auteur (“Verschillen Omarmen” en “Diversiteit en Inclusie in Sociaal Werk”). Zij is bestuurslid van de Rotterdamse Kring en de sectie Interculturele Systeemtherapie van de NVRG. Zij groeide op tussen verschillende culturen en leerde dankzij haar bi-culturele competenties makkelijk schakelen tussen contexten.
Nel Jesserun is maatschappelijk werker, psychotherapeut en systeemtherapeut, bekend om haar expertise in interculturele problematiek. Nel Jessurun is van Nederlands-creoolse afkomst, maar is in meerdere landen opgegroeid. Zij heeft haar hele beroepsleven vanuit een systemisch denkkader gewerkt met individuen, koppels, gezinnen, families en groepen uit de gemarginaliseerde en migrantenpopulatie. Ze is een geprezen supervisor, leertherapeut en opleider. Zij is benoemd tot erelid bij SIETAR, lid van verdienste door de NVRG en Ridder in de Orde van Oranje Nassau door de burgemeester van Amsterdam. Nel is mede-oprichter van het Collectief voor Transculturele Therapeuten (CTT, tegenwoordig het CTTO). Haar bekendste publicaties zijn de opleidingsboeken "Transculturele vaardigheden voor therapeuten" en "Verschillen omarmen", maar zij schreef ook talloze artikelen over transcultureel systemisch werken.
Mehmet Yucel is geboren in Turkije en kwam in 1986 naar Nederland. In Nederland volgde hij de opleiding Maatschappelijk Werk aan de Sociale Academie. Daarna breidde hij zijn expertise verder uit met diverse vervolgopleidingen in de psychiatrie en een opleiding tot systeemtherapeut.Als systeemtherapeut werkte Mehmet met uiteenlopende doelgroepen, waaronder jongeren, gezinnen, cliënten in de ggz, jeugdgedetineerden en als vertrouwenspersoon voor jongeren. Vanuit deze brede praktijkervaring ontwikkelde hij de Yucelmethode, die hij tot op de dag van vandaag met veel kennis en ervaring toepast.
-
Keynotes
Keynote dr. Indra Boedjarath | Transculturele ontmoeting in de spreekkamer
Over het belang van transculturele communicatie in de hulpverlening en hoe die te vergroten.
In de ontmoeting tussen mensen die een andere culturele achtergrond hebben, kan er ruis ontstaan in het begrijpen van elkaar. Dan gaat het zeker niet om taal alleen. De onbekende culturele bagage kan voor onbegrip en verwarring zorgen. Denk aan de culturele kloof tussen een westerse hulpverlener en een niet-westerse cliënt. Maar denk ook aan de uitdagingen in het contact tussen niet-westerse hulpverleners en cliënten met een andere culturele afkomst, of tussen niet-westerse en westerse collega’s, etc. In de hulpverlener-cliëntrelatie kan dat leiden tot misdiagnostiek of inadequate behandelingen of drop-out. De hulpverlener kan zich onthand en ongemakkelijk voelen in het contact met de cultureel andere. Tussen collega’s kan er onbegrip en afstand ontstaan. Deze valkuilen kunnen voorkomen worden door aan te sluiten bij de ander. Maar hoe doe je dat? Hoe werk je cultuursensitief in de praktijk? Wat heb jij daarvoor nodig in houding, kennis en vaardigheden? Indra geeft je hierop heldere antwoorden. In deze keynote doe je kennis op over transculturele hulpverlening en word je bewust van de cruciale rol van jouw eigen cultuursensitieve houding.
Keynote dr. Jeroen Knipscheer | Werelden verbinden: Cultuursensitieve psychotherapie in de praktijk
Een interactieve sessie met Jeroen Knipscheer over evidence-based en praktijkgerichte cultuursensitieve interventies.
We leven in een tijd waarin inclusieve ggz steeds belangrijker wordt. De gangbare concepten en werkwijzen binnen de ggz veronderstellen vooral een seculiere, westerse cliënt, maar juist bij cliëntgroepen met een meer divers profiel, zoals mensen met een migratieachtergrond, is sprake van hogere prevalentie van psychopathologie en geringere toegang tot zorg. Contextuele factoren als een minderheidspositie in de samenleving en discriminatie spelen hierin een belangrijke rol.Er is nog weinig wetenschappelijk bewijs over hoe effectief psychotherapie is voor mensen met een migratieachtergrond. Bovendien is het effect van de behandeling vaak kleiner dan bij de meerderheidspopulatie, waardoor klachten regelmatig blijven bestaan. Dit kan voor behandelaren tot lastige situaties leiden tijdens therapie en eigen onzekerheden triggeren bij behandeling van deze doelgroep. Jeroen Knipscheer belicht in deze interactieve sessie aan de hand van recente wetenschappelijke inzichten op welke manieren je als zorgprofessional het repertoire aan behandelingen in de ggz effectief kan inzetten bij patiëntengroepen met een migratieachtergrond.
Keynote Mehmet Yucel | Visueel en systemisch werken in transculturele zorg
Mehmet Yucel heeft de Yucelmethode ontwikkeld. Tijdens de lezing neemt hij je mee in het ontstaan en de ontwikkeling van deze methode en legt hij uit hoe en waarom deze werkt. De Yucelmethode biedt een visueel-systemische aanpak die transculturele behandeltrajecten versterkt. Met gekleurde blokken bouwen cliënten en ondersteuners samen een opstelling van hun situatie of thema, waardoor complexe problemen snel inzichtelijk worden. De methode legt de focus op kracht, eigenaarschap en gelijkwaardigheid, overbrugt taal- en cultuurbarrières en helpt de mens altijd in zijn volledige context te zien. Op deze manier ontstaat een samenwerking die grip, inzicht en concrete handelingsmogelijkheden biedt, precies wat nodig is bij transcultureel werken.
-
Parallelsessies
Indra Boedjarath | Transculturele ontmoeting in de spreekkamer.
In deze parallelsessie krijg je praktische handvatten aangereikt om effectief en respectvol om te gaan met culturele verschillen in het contact met cliënten en collega’s. Het doel is dat jij je professionele én persoonlijke competenties op het gebied van culturele diversiteit verdiept, zodat je met meer vertrouwen, effectiviteit en plezier werkt in een cultureel diverse context.
Jeroen Knipscheer | Evidence-based cultuursensitieve interventies
In deze parallelsessie staat een cultuursensitieve benadering centraal, gericht op het faciliteren van effectieve, evidence-based interventies voor migranten- en vluchtelingenpatiënten, met nadruk op het ontwikkelen van culturele competenties voor professionals in de geestelijke gezondheidszorg en het toepassen van cultureel aangepaste interventies. Je maakt kennis met het Cultural Formulation Interview en krijgt inzicht in cultuursensitieve interventies voor migranten en vluchtelingen. Tijdens de workshop werk je in drietallen aan een casus en passen zij het Cultural Formulation Interview toe door relevante gebieden en vragen te selecteren, waarna een koppeling wordt gemaakt naar evidence-based interventies die aansluiten bij de casus.
Nel Jesserun & Roxane Warring | Taal voor het ongezegde
Nel en Roxane delen kennis over storingen en vervormingen die kunnen ontstaan bij transculturele communicatie. Hoe creëer je een ‘transitionele ruimte’ waarin cliënten zich vrij voelen om moeilijk bespreekbare zaken te uiten. Zoals ervaringen die verbonden zijn aan culturele verklaringsmodellen -zoals trance, bezetenheid-, maar ook migratie- en verliesverhalen of ervaringen met discriminatie of racisme. Na afloop van de workshop ben je je bewuster van de mogelijke verborgen dimensies en uitsluitingsmechanismen die op de loer liggen. Je oefent je transculturele gespreksvaardigheden en verzamelt taal om te gebruiken in jouw contacten.
Mehmet Yucul | De Yucelmethode in transculturele ggz
In deze parallelsessie ga je zelf werken met de Yucelmethode, een visueel en systeemgericht hulpmiddel dat aansluit bij een herstelgerichte benadering van de geestelijke gezondheidszorg. De methode helpt cliënten en ondersteuners samen een opstelling te bouwen van een actuele situatie of belangrijk thema, waardoor complexe problemen snel inzichtelijk worden en er concrete handvatten ontstaan voor actie. De focus ligt op kracht, eigenaarschap en gelijkwaardigheid. De methode overbrugt taal- en cultuurbarrières doordat inzichten zichtbaar worden via beeld en relaties, niet alleen via woorden.
Tijdens de sessie krijg je eerst achtergrondinformatie over de methodiek en de theoretische basis vanuit herstelvisie en systeemdenken. Daarna ga je zelf praktisch aan de slag in subgroepen, waarbij je oefent met het opbouwen van opstellingen en het verkennen van de mogelijkheden van de Yucelmethode in hun eigen werkcontext. Zo ervaar je direct hoe de methode inzichten, grip en handelingsmogelijkheden biedt in het transculturele werkveld.