RINO Noord-Holland Nascholing en opleiding GGZ

Cursus Rationeel Emotieve Therapie

Een vijfdaagse praktijkgerichte basistraining voor hulpverleners in de (A)GGZ. De deelnemers leren de basistechnieken en interventies van de RET toe te passen bij volwassen cliënten. Er worden praktijkdemonstraties gegeven en er is volop gelegenheid om praktisch te oefenen.

docenten

Mevrouw drs Hilda van der Steen is geregistreerd als Klinisch Psycholoog BIG, Psychotherapeut BIG, eertelijnspsycholoog en supervisor VGCt. Zij is werkzaam in haar praktijk RET en Psychotherapie te Haarlem.
Mevrouw drs Gidia Jacobs is vrijgevestigd GZ-psycholoog, seksuoloog NVVS en pedagoog NVO. Ze is opgeleid in de attachmenttheorie en in de Rationeel-Emotieve Therapie. Ze is werkzaam bij het Centrum voor Seksuele en Relationele Gezondheid te Voorschoten.
De heer drs Roderik Bender is Arbeids- & Organisatiepsycholoog en is zelfstandig gevestigd in Amsterdam als trainer en coach. Hij is opgeleid tot RET-therapeut en is als Associate Fellow en supervisor verbonden aan het RET-Instituut in New York. Hij heeft een coachingspraktijk aan huis waarin hij onder meer cliënten met stressklachten coacht.

doelgroep

Hulpverleners in de (A)GGZ met enige ervaring in hulpverlening (individueel of in groepsverband) die hun arsenaal van interventiemogelijkheden bij korte contacten willen uitbreiden. Naast de GGZ-hulpverleners, w.o. eerstelijnspsychologen, denken wij ook aan bedrijfsgeneeskundigen, huisartsen en (bedrijfs)maatschappelijk werkenden. In een supervisie- of trainingssetting zijn RET-technieken ook goed toepasbaar; supervisoren en trainers op HBO-plus-niveau zijn welkom.

doelstelling

Training van actieve cognitieve interventies die geschikt zijn voor korte behandelingen van niet al te zware pathologie: stressklachten, sociale angst, lichte fobische klachten, seksuele remmingen, faalangst, lage frustratie tolerantie etc.
Aan het eind van de training zal de cursist in staat zijn om de RET-theorie in interventies om te zetten.

inhoud

  • RET-theorie en de relatie tot andere cognitieve-gedragstherapeutische therapievormen;
  • probleemanalyse en indicatiestelling;
  • zelfobservatie en herkenning van ideeën die verband houden met storende emoties en problematisch gedrag;
  • veranderingsstrategieën: het voeren van een socratische dialoog, het gebruik van metaforen en humor, het opstellen van coping statements en het gebruik van verbeeldingstechnieken;
  • het opstellen van huiswerkopdrachten;
  • de werkrelatie tussen therapeut en cliënt.

werkwijze

Iedere cursusdag zal bestaan uit een theoretische inleiding afgewisseld met korte oefeningen en demonstraties van RET-sessies.
Het tweede deel van de dag wordt besteed aan het oefenen van interventies die opgenomen worden op geluidsbanden. Deze opnamen worden vervolgens in de groep besproken. Tussen het eerste en tweede blok worden twee intervisiebijeenkomsten van 3 uur gehouden. De data hiervoor worden in onderling overleg vastgesteld. Daarnaast worden enkele individuele huiswerkopdrachten gegeven.

aan te schaffen literatuur

Jacobs, Gidia, Rationeel Emotieve Therapie,een praktische gids voor hulperleners, Bohn Stafleu van Loghum, 2008, tweede geheel herziene druk. ISBN: 9789031351084. U kunt het boek in ieder geval bestellen via deze link

Verwacht wordt dat cursisten dit boek voorafgaande aan de cursus bestuderen.

Tijdens de cursus worden nog enkele artikelen uitgereikt.

toetsing

Take home opdracht.

accreditatie

  • GZ-psycholoog: tijdens de overgangsregeling geaccrediteerd
  • Accreditatie Huisartsen: 30 uren
  • Beroepsregister van Agogisch en Maatschappelijk werkers: 5,1 punten
  • Herkwalificatie Eerstelijnspsycholoog NIP: totaal 32,5 uren (11 diagnostiek & indicatiestelling / 21,5 behandeling)

Wat is accreditatie?

Andere cursussen binnen werken met Volwassenen en Ouderen: Begeleiding en behandeling:

< terug naar het cursus aanbod

Webdesign minus 3